Szlaban na osiedlu i sposób jego otwierania to powszechnie pytanie. Podstawowym sposobem sterowania są piloty, ale jak często w ostatnim czasie zdarzyło nam się podjechać na parking, stanąć przed szlabanem i nerwowo rozpocząć poszukiwania pilota? Dlatego ostatnio bardzo popularne stały się moduły GSM. Bardzo wygodne i korzystne cenowo jest otwieranie szlabanu telefonem. W tym przypadku aplikacja staje się twoim pilotem do szlabanu w smartfonie.
Otwieranie szlabanu telefonem jest tak samo szybkie jak korzystanie z pilota – wymaga tylko jednego kliknięcia. Protokoły komunikacyjne działają dzisiaj na tyle bezproblemowo, że nie zauważymy żadnej różnicy w czasie reakcji szlabanu na sygnał z pilota lub telefonu komórkowego. Jest to wygodniejsze, bo kierowca nie musi szukać pilota w całym samochodzie. Co więcej, można podłączyć smartfon do samochodu i otwierać szlaban bezpośrednio z pulpitu w aucie. Aplikacja PalGate dostępna przez Android Auto oraz Apple CarPlay, więc nie musisz nawet wyciągać smartfona z kieszeni, żeby wjechać na osiedle.
Warto wiedzieć, że otwieranie szlabanu bez pilota za pomocą samego telefonu nie musi wiązać się z pobieraniem aplikacji. Moduły GSM do szlabanu lub bramy Pal ES Spider umożliwiają otwieranie za pomocą dzwonka pod numer zainstalowanej karty SIM (darmowy CLIM, strzałka itp.).
Ale ktoś z użytkowników na pewno ma pytanie: co się stanie w przypadku awarii sieci GSM, internetu lub zabraknie środków koncie karty SIM zainstalowanej w module GSM? Jak w takim razie otworzyć szlaban? Dla nowoczesnych urządzeń to nie problem. Sterowniki GSM Pal ES Spider umożliwiają komunikację z aplikacją PalGate za pośrednictwem technologii Bluetooth. Oczywiście Bluetooth ma mniejszy zasięg (około 10 metrów), za to nie trzeba łączyć się z internetem i zawsze masz alternatywny sposób otwierania szlabanu.
Moduły Pal ES nie wykluczają używania pilotów. Co więcej, modele serii WR mają wbudowany odbiornik i umożliwiają zdalne dodawanie i usuwanie pilotów.
A co z bezpieczeństwem?
Za każdym razem, gdy użytkownik otwiera bramę lub szlaban, pozostawia ślad, w pamięci zdarzeń. Wpis dla każdego zdarzenia zawiera informacje: kiedy ono nastąpiło, jakiego rodzaju było to zdarzenie (otwarcie/odmowa dostępu) i w jaki sposób nastąpiło to zdarzenie: przy użyciu pilota, karty zbliżeniowej, dzwonka pod numer bramy, za pomocą aplikacji lub automatycznie (wykrywacz pojazdów, analog pętli indukcyjnej). Dzięki temu można zweryfikować, czy w danym okresie ktoś i ewentualnie kto, otwierał bramę.
Wszystkie dane są chronione w chmurze i zabezpieczone szyfrowaniem 128-bitowym.
Podsumowanie
Wygoda i integracja z nowoczesną technologią – to dwa główne powody wpływające na popularność systemów parkingowych opartych na smartfonach. Jest to tańsze i bardziej elastyczne rozwiązanie. Bieżąca eksploatacja i koszty związane są jedynie z utrzymaniem w aktywności dowolnej karty SIM, zainstalowanej w sterowniku.
Opiekun osiedla może przypisywać piloty i karty dostępu użytkownikom, oraz szybko usunąć zgubiony pilot w sposób zdalny, co pozwala na lepszą kontrolę nad bezpieczeństwem obiektu.
Moduł GSM umożliwia zdalne otwieranie szlabanu gościom, kurierom oraz technikom.